Spływy kajakowe to w ostatnich latach prawdziwy hit roztoczańskich weekendów. Ta forma podziwiania krajobrazów polecana jest w niemal każdym przewodniku czy ulotce promocyjnej regionu – nie inaczej jest także i u nas!
Poniżej zamieszczamy zestaw najważniejszych informacji.
Gdzie się wybrać?
Wieprz
Największą popularnością cieszą się spływy kajakowe na rzece Wieprz, która przebiega przez Roztoczański Park Narodowy, a także najpopularniejsze roztoczańskie miejscowości – m.in.: Krasnobród, Guciów, Zwierzyniec czy Szczebrzeszyn. Na końcu roztoczańskiego odcinka tej rzeki znajduje się sztuczne jezioro w Nieliszu, którego to właśnie Wieprz jest głównym dopływem i dostarczycielem wody.
Spływy na Wieprzu rozpocząć można w wielu miejscowościach – w Obroczy, Hutkach czy Bondyrzu. Dostępne jest kilka tras, które charakteryzują się podobnym poziomem trudności – są stosunkowo proste. Co ważne długość trasy może być w łatwy sposób dostosowywana do potrzeb i wydłużana o kolejne godziny.
Tanew
Kolejnym bardzo popularnym kierunkiem dla kajakarzy jest rzeka Tanew. Ma swoje źródła na zboczach Wielkiego Działu (ZOBACZ TOP 10 SZCZYTÓW ROZTOCZA), a swoją popularność zyskała oczywiście dzięki przepięknemu odcinkowi z progami skalnymi, tworzącymi słynne – Szumy. Na całe szczęście spływy organizowane są na odcinkach biegnących tuż przed rezerwatem (od Paar po Hutę Szumy) oraz tuż za – przez Puszczę Solską (wersja dla bardziej wymagających), a także od Olchowca po Króle Stare.
Sopot
Sopot to również rzeka na której powstał rezerwat chroniący malownicze progi skalne – Czartowe Pole – o którym więcej przeczytasz klikając tutaj. Bieg rzeki ma swój szczególny charakter ze względu na to, że przecina ona na wskroś Puszczę Solską. Spływy organizowane są na odcinku od Hamerni po Borowe Młyny. Rzeka tuż przed Osuchami łączy się z Tanwią i dalej spływy mogą być kontynuowane jej biegiem.
Sołokija
Od niedawna spływy kajakowe organizowane są także na Sołokiji. Rzeka wypływająca z okolic Tomaszowa Lubelskiego w kierunku Ukrainy – dostępna jest dla kajakarzy od miejscowości Ruda Żurawiecka (gm. Lubcza Królewska), gdzie spływy zaczynają się tuż przy starym młynie. Trasa kończy się okolicach Teniatysk, które są jedną z lepszych baz do eksplorowania bunkrów linii Mołtowa.
W dalszej okolicy spływy organizowane są także na Ładzie, Bukowej czy też na Huczwie oraz tuż po granicy polsko-ukraińskiego Bugiem.
Z perspektywy kajaka możemy także relaksować się na zalewach – w Krasnobrodzie, Józefowie, Rudzie Różanieckiej czy Majdanie Sopockim.
Kiedy się wybrać?
Najpopularniejszym terminem są oczywiście wakacje, kiedy to w pełni rozwinięta roztoczańska przyroda dominuje z każdego brzegu. Jednak należy pamiętać, że w tym sezonie możemy trafić na niski stan wód, utrudniający spływ oraz na prawdziwe tłumy, a nawet korki na najpopularniejszych odcinkach rzek. Ze swojej strony gorąco polecamy odbywanie spływów poza weekendami, kiedy to możemy w pełni cieszyć ciszą i okolicznymi widokami.
Warto także pamiętać, że przyroda o każdej porze roku ma wiele do zaoferowania. Jej bogactwo warto odkrywać z perspektywy kajaka o różnych porach roku.
Spływy kajakowe to możliwość odbycia wspaniałej przygody dla całej rodziny, spokojne roztoczańskie rzeki są doskonałym miejscem do rozgrzania w sobie pasji do kajaków oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.