Prawdziwą perełką Roztocza, opisaną w wielu przewodnikach, są popularne Szumy na rzece Tanew, tuż obok Suśca. To magiczne miejsce, którego walory są ucztą nie tylko dla oczu, ale także dla uszu spacerowiczów.

Szlak biegnie wzdłuż rzeki Tanew, gdzie dwadzieścia cztery progi skalne tworzą mini wodospady, na których wartko płynąca woda odbija się od skał i głośno szumi. Rezerwat przyrody Nad Tanwią położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Dookoła otaczają go przepiękne lasy, będące częścią jednego z największych kompleksów leśnych na Lubelszczyźnie.

Wskazówka: szczególnie polecamy dłuższą wycieczkę pieszą, rozpoczętą już w Suścu przy stawie “Morskie oko”. Wędrując przez roztoczańskie lasy, odwiedzamy 1,5 metrowy wodospad Jeleń, aby w końcu dotrzeć do wyczekiwanego 400 metrowego odcinka szumów. Idąc pod prąd rzeki, przy dużej dozie szczęścia, być może uda nam się dostrzec, przeskakującego progi, występującego tutaj, pstrąga potokowego. Trasa ta szczegółowo opisana jest w przewodniku Artura Pawłowskiego Roztocze Środkowe.

Uwaga! Atrakcją są także organizowane na rzece spływy kajakowe, ale my zdecydowanie odradzamy branie w nich udziału akurat w tym miejscu. Rezerwat przyrody znacznie lepiej podziwiać z brzegu lub brodząc na własnych nogach w lodowatej wodzie (podobno dobrze wpływa to na stawy). Na kajaki natomiast warto wybrać się na inny odcinek Tanwi lub Jelenia.

Będąc w okolicy warto także zobaczyć, nieco mniej popularny, ale z pewnością równie piękny Rezerwat przyrody Czartowe Pole, o którym przeczytasz wkrótce klikając tutaj.