Planując wycieczkę po Roztoczu i wpisując w google frazę: co zobaczyć? na pewno większość przewodników poleci Wam wizytówkę Roztocza, czyli tzw. Szumy. Także i według nas jest to miejsce warte zobaczenia, choć niestety coraz bardziej zatłoczone (w weekendy i w sezonie) i mniej dzikie, a coraz bardziej zagrodzone przez kolejne prywatne działki. Ale czy wiedzieliście, że zaledwie 12km od tego miejsca znajduje się inny rezerwat – Czartowe Pole?

Rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej w gminie Józefów, w okolicy miejscowości Hamernia. Jego nazwa pochodzi od legendy głoszącej, że kiedyś “jeno czarci tam hasali”. Choć wodospady tworzone przez bloki skalne są może tutaj mniej spektakularne niż we wspomnianych Szumach, Czartowe Pole jest według nas kwintesencją dzikiego Roztocza. Podczas spaceru towarzyszy nam piękny zapach wilgoci, drzew iglastych oraz relaksujący szum rzeki Sopot, dobiegający zza wielkich zarośli przyrody, która wdziera się na ścieżki i mosty. Wśród roślinności ukryte są ruiny starej papierni Zamoyskich – dużego zakładu przemysłowego z XVIII w., gdzie produkowano 80% papieru w guberni lubelskiej. 

Oprócz miłego spaceru wśród śpiewu ptaków i wszechobecnej kołderki mchu, w ciepłe dni można tu także pomoczyć nogi w lodowatej, przejrzystej wodzie, co podobno bardzo korzystnie wpływa na nasze stawy. 

Jedyny minus – szlak ten nie jest odpowiedni dla dzieci w wózkach. Natomiast po rezerwacie możemy spacerować także z naszymi futrzastymi przyjaciółmi.