Nie samą przyrodą człowiek żyje – oto nasz subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń Roztocza i okolic.

Festiwalu Kultury i Pogranicza Folkowisko

folkowisko.pl

To warsztaty, koncerty, debaty, gry i wieczory spędzane w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec. Polecamy go wszystkim fanom przyrody, folkloru, muzyki na żywo i szeroko pojętego slowlife.

Festiwal Stolica Języka Polskiego

stolicajezykapolskiego.pl

Na żywo, w plenerze, w roztoczańskim Szczebrzeszynie. To tu mają okazję spotkać się fani naszego ojczystego języka, biorąc udział w licznych spotkaniach autorskich, warsztatach literackich i koncertach. Do tej pory gośćmi festiwalu byli m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Remigiusz Mróz, Ewa Lipska czy Adam Zagajewski.

Cieszanów Rock Festiwal

eskarock.pl

Co roku gości kilkanaście tysięcy fanów mocniejszych brzmień. Występują tam nie tylko artyści z Polski, ale i z innych stron świata. Od 2009 roku na cieszanowskiej scenie wystąpiła plejada klasyki polskiego rocka m.in. T. Love, Acid Drinkers, Ira, Lao Che, Pidżama Porno czy Kult, który nagrał tam teledysk do utworu “Prosto”. 

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

dziennikwschodni.pl

Odbywa się już od 20 lat w stolicy Roztocza Środkowego. Każdej edycji towarzyszy hasło przewodnie nakreślające program filmowy i towarzyszące mu wydarzenia. LAF to nie tylko cykle filmowe, ale także klimatyczne koncerty, warsztaty, spotkania oraz dyskusje z reżyserami, aktorami i twórcami filmowymi.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru “Roztocze”

roztocze.tl24.pl

Jeśli jesteś ciekawy, jak wyglądają narodowe tańce Meksyku, Nepalu, Czech, Serbii czy Grecji – zajrzyj do Tomaszowa Lubelskiego. Kilka dni przepełnionych folklorem, tańcem, muzyką i śpiewem to fantastyczne doświadczenie i poszerzenie horyzontów nie tylko dla fanów ludowości.

Eurofolk

zdk.zamosc.pl

To kolejny festiwal, podczas którego mamy okazję poznać tańce i kulturę z różnych zakątków świata. Organizowany jest regularnie od 2002 roku w Zamościu.

Festiwal Dziedzictwa Kresów w Baszni Dolnej

facebook.com/FestiwalDziedzictwaKresow

To świetna okazja do poznania historii, tradycji i kultury Kresów Rzeczpospolitej. Na uczestników czekają tu m.in. rajdy rowerowe, rekonstrukcje historyczne, koncerty kapel, plenery malarskie, spotkania i dyskusje, warsztaty oraz wiele innych atrakcji.

Kresy 2000 w Nadrzeczu koło Biłgoraja

Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu, czyli fundacja została założona przez małżeństwo aktorów Alicję Jachiewicz-Schmidt i Stefana Schmidta. Organizowany co roku festiwal ma na celu “popularyzację sztuk pięknych i zachowania wartości dziedzictwa kulturowego schyłku XX wieku”. Prezentowane są na nim m.in. wernisaże malarskie, sztuki teatralne (także dla dzieci) czy recitale muzyczne.

Rockowisko Zwierzyniec

kultura-zwierzyniec.pl

Fani rocka mogą także posłuchać dobrej muzyki w trakcie dwudniowego festiwalu w stolicy Roztocza Środkowego – Zwierzyńcu. Gościli tam m.in. KAT, Vader, Farben Lehre czy KSU.

Oleszyce Rap Festiwal

kiwiportal.pl

Niedaleko roztoczańskiej granicy, od blisko 10 lat, odbywa się festiwal dla fanów hip-hopu. Do tej pory pojawili się tam m.in. Sokół, PROBL3M, Efdope, Quebonafide, O.S.T.R., HEMP GRU, KęKę, Małpa oraz wielu innych.

Pokaż Skillsy

kiwi-portal.pl

Nie samym folklorem i rockiem Roztocze żyje – coś dla siebie znajdą tu także młodsi turyści. Pokaż Skillsy to zawody Skateboard/BMX, pokazy na hulajnogach i warsztaty graffiti, zwieńczone hip-hopowym koncertem.