Turystyka rowerowa na Roztoczu to jedna z najpopularniejszych form aktywnego spędzania czasu i odkrywania tej krainy. Tutejsze tereny są do tego wręcz idealne - połączenie przyjemnych podjazdów z pięknymi krajobrazami i czystym powietrzem, to wszystko czeka na cyklistów na Roztoczu.

Na Roztoczu możemy uprawiać zarówno kolarstwo górskie, jak i szosowe, jednak oczywiście na pełne poznanie Roztocza polecamy zabranie rowerów, którym zjazd z równego asfaltu nie jest straszny. Otworzy to przed Wami wręcz nieograniczone możliwości eksplorowania Roztocza, ze zdobywaniem jegp najwyższych szczytów łącznie.

Jeżeli jednak jesteście zdecydowanymi fanami popularnych “kolarzówek”, to uspokajamy  o jakość asfaltu w ostatnich latach uległa znaczącej poprawie, już zdecydowana większość głównych turystycznych szlaków drogowych jest odnowiona, a co niezwykle istotne, dzięki unijnym dotacjom na renowację dróg pojawia się coraz więcej tras z wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi. 

Tour de Pologne na Roztoczu

O doskonałym przygotowaniu tych terenów do uprawiania kolarstwa szosowego będziemy mogli przekonać się już w tym roku i to z wykorzystaniem najlepszych kolarzy na świecie – bowiem w tym roku na Roztoczu ponownie zagości Tour de Pologne.

79. Tour de Pologne 2022 odbędzie się w dniach 30 lipca – 5 sierpnia. Dla fanów Roztocza, szczególnie ciekawe będą etapy 2 oraz 3:

  • Etap 2 – 31.07.2022 (niedziela) – wyścig tego dnia wystartuje w Chełmie, a kolarze udadzą się w stronę Hrubieszowa i dalej przez Grzędę Sokalską (szczególnie ciekawy może być to podjazd w Michalowie-Kolonii), dotrą do Roztocza, gdzie od razu przywitają ich najwyższe tego dnia podjazdy najpierw w Sabaudii, a następnie w okolicach Łasoch. Tego dnia kolarzy będzie można zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim, Józefowie, Zwierzyńcu oraz Szczebrzeszynie, a także oczywiście na mecie w Zamościu. 
  • Etap 3 – 1.08.2022 (poniedziałek) – tego dnia wyścig zahaczy o Roztocze Zachodnie, start odbędzie się Kraśniku, skąd kolarze przez Janów Lubelski przejadę w stronę podkarpacia, a meta będzie czekała na nich w Przemyślu.

Fanom rowerowych wycieczek szczególnie polecamy obserwowanie roztoczańskiego odcinka podczas 2 etapu, jesteśmy przekonani że może on dostarczyć wielu inspiracji do wypraw. To tego dnia z całą pewnością kolarze odwiedzą najatrakcyjniejsze szosowe odcinki kolarskich tras na Roztoczu.

Tour de Pologne 2021

To nie pierwszy raz kiedy Tour de Pologne zawita na Roztocze, także w ubiegłym roku Roztocze miało już okazję gościć najlepszych kolarzy na świecie. Wyścig na Roztoczu również gościł podczas dwóch etapów. Poniżej dla przypomnienia opis ubiegłorocznych tras, które także mogą przydać się przy snuciu swoich planów:

Pierwszy etap wystartował z Lublina, a meta po ponad 216 km czekała na kolarzy w Chełmie. Tego dnia wyścig przejechał przez Roztocze Zachodnie. Szczególnie ciekawie było na premii górskiej w Hoszni Abramowskiej, a piękne widoki w okolicach Goraja, Jędrzejówki i Radecznicy dopełnił przejazd nad “roztoczańskim morzem” czyli tuż nad zalewem w Nieliszu.

Kolejnego dnia kolarze wystartowali z Zamościa i przejeżdżając przez samo serce Roztocza udali się w stronę Bieszczad i na metę w Przemyślu. Na kolarzy zwykel szczególnie warto polować na premiach specjalnych, kiedy to na trasie możemy liczyć na dodatkowe ściganie w walce o premie czasowe. Takie okazja mieli kibice dwukrotnie – w Krasnobrodzie i w Józefowie. Na kibiców czekała tego dnia jeszcze jedna gratka, kolaże zmierzyli się z naszymi górkami i sprawdzili się na podjeździe w Wólce Husińskiej, gdzie zaplanowano premię górską III kategorii.


Green Velo na Roztoczu

Ciekawym pomysłem na rowerowe odkrywanie Roztocza jest skorzystanie z tras przygotowanych w ramach projektu Green Velo. Trasy są oznaczone, prowadzą przez wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, a dodatkowo w ramach projektu przygotowane są miejsca obsługi turystów na których możemy zaplanować odpoczynek czy przeczekać burzę.

Polecamy np. sprawdzenie Szlaku rowerowego im. Dymitra Gorajskiego – prowadzącego z Goraja do Lipowca przez Kawęczyn o długości 40 km  – to dość wymagający szlak (jak na roztoczańskie standardy), prowadzący przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Z całą pewnością nie zabraknie na nim pięknych widoków. 

Ciekawe podjazdy

1. Leśna trasa z Siedlisk do Hrebennego.

2. Podjazd na trasie z Majdanu Sopockiego do Grabowicy

3. Trasa z Huty Szumy do Huty Różanieckiej. 

4. Zdobycie Majdanu Górnego – najwyżej położonej wsi na Roztoczu