Turystyka rowerowa na Roztoczu to jedna z najpopularniejszych form aktywnego spędzania czasu i odkrywania tej krainy. Tutejsze tereny są do tego wręcz idealne - połączenie przyjemnych podjazdów z pięknymi krajobrazami i czystym powietrzem, to wszystko czeka na cyklistów na Roztoczu.

Na Roztoczu możemy uprawiać zarówno kolarstwo górskie, jak i szosowe, jednak oczywiście na pełne poznanie Roztocza polecamy zabranie rowerów, którym zjazd z równego asfaltu nie jest straszny. Otworzy to przed Wami wręcz nieograniczone możliwości eksplorowania Roztocza, ze zdobywaniem jej najwyższych szczytów łącznie.

Jeżeli jednak jesteście zdecydowanymi fanami popularnych “kolarzówek”, to uspokajamy  o jakość asfaltu w ostatnich latach uległa znaczącej poprawie, już zdecydowana większość głównych turystycznych szlaków drogowych jest odnowiona, a co niezwykle istotne, dzięki unijnym dotacjom na renowację dróg pojawia się coraz więcej tras z wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi. 

Tour de Pologne na Roztoczu

O doskonałym przygotowaniu tych terenów do uprawiania kolarstwa szosowego będziemy mogli przekonać się już w tym roku i to z wykorzystaniem najlepszych kolarzy na świecie – bowiem w tym roku na Roztoczu zagości Tour de Pologne 2021.

Tour de Pologne 2021 odbędzie się w dniach 9-15 sierpnia. Meta wyścigu tradycyjnie będzie miała miejsce w Krakowie.Wyścig na Roztoczu zagości podczas pierwszego oraz drugiego etapu. 

Pierwszy etap wystartuje z Lublina, a meta po ponad 216 km czekać będzie na kolarzy w Chełmie. Tego dnia wyścig przejedzie przez Roztocze Zachodnie. Szczególnie ciekawie może być na premii górskiej w Hoszni Abramowskiej, a piękne widoki w okolicach Goraja, Jędrzejówki i Radecznicy dopełni przejazd nad “roztoczańskim morzem” czyli tuż nad zalewem w Nieliszu.

Kolejnego dnia kolarze wystartują z Zamościa i przejeżdżając przez samo serce Roztocza udadzą się w stronę Bieszczad i metą w Przemyślu. Na roztoczańskim odcinku na kolarzy szczególnie warto polować na premiach specjalnych, kiedy to na trasie możemy liczyć na dodatkowe ściganie w walce o premie czasowe. Będą na to dwie okazje w Krasnobrodzie i w Józefowie. Na kibiców czeka tego dnia jeszcze jedna gratka, kolaże zmierzą się z naszymi górkami i sprawdzą się na podjeździe w Wólce Husińskiej, gdzie będzie czekała premia górska III kategorii.

Green Velo na Roztoczu

Ciekawym pomysłem na rowerowe odkrywanie Roztocza jest skorzystanie z tras przygotowanych w ramach projektu Green Velo. Trasy są oznaczone, prowadzą przez wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, a dodatkowo w ramach projektu przygotowane są miejsca obsługi turystów na których możemy zaplanować odpoczynek czy przeczekać burzę.

Polecamy np. sprawdzenie Szlaku rowerowego im. Dymitra Gorajskiego – prowadzącego z Goraja do Lipowca przez Kawęczyn o długości 40 km  – to dość wymagający szlak (jak na roztoczańskie standardy), prowadzący przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Z całą pewnością nie zabraknie na nim pięknych widoków. 

Ciekawe podjazdy

1. Leśna trasa z Siedlisk do Hrebennego.

2. Podjazd na trasie z Majdanu Sopockiego do Grabowicy

3. Trasa z Huty Szumy do Huty Różanieckiej. 

4. Zdobycie Majdanu Górnego – najwyżej położonej wsi na Roztoczu