Szukasz pomysłu na weekend na Roztoczu? Dziś proponujemy wycieczkę w poszukiwaniu dawnej świetności tych ziem – ruszymy szlakiem pałaców, dworów, poszukamy także zamków. Roztoczańskie pałace to w dużej mierze pamiątka po rodzie Zamoyskich, jednak architektoniczne pamiątki pozostawiły tutaj także inne znamienite rodziny. 

Jakie pałace na Roztoczu warto odwiedzić?

1. Pałac Łosiów w Narolu – dobrze zachowany pałac, który od niedawna można zwiedzać z zewnątrz, na uwagę zasługuje na pewno przepiękna lipowa aleja biegnąca do pałacu od strony Podlesiny.

2. Zespół pałacowo-parkowy Klemensów-Park w Michalowie (gm. Sułów) koło Szczebrzeszyna – piękny barokowy pałac, który przez lata był główną siedzibą Zamoyskich. 

3. Pałac Plenipotenta w Zwierzyńcu – a właściwie XIX-wieczna willa w stylu szwajcarskim, to kolejna pamiątka po obecności rodu Zamoyskich.

4. Pałac Wattmannów w Rudzie Różanieckiej (gm. Narol) to stosunkowo mała znana posiadłość, głównie ze względu na swoją obecną rolę, czyli Dom Pomocy Społecznej. 

5. Pałac Ponińskich w Horyńcu-Zdroju – obecnie znajduje się tu sanatorium Bajka, przy pałacu znajduje się park. 

6. Pałac Leszczyńskich i Fudakowskich w Krasnobrodzie – obecnie sanatorium dla dzieci, znajduje się niedaleko krasnobrodzkiego zalewu.

7. Zespół pałacowo-parkowy w Łabuńkach Pierwszych (gm. Łabunie) – klasyczny pałac położony jest tuż przy drodze z Zamościa do Tomaszowa.

8. Pałac w Łabuniach – barokowy pałac z połowy XVIII wieku zbudowany jako letnia rezydencja Zamoyskich.

9. Pałac Zamoyskich w Zamościu – rezydencja założyciela miasta Jana Zamoyskiego i rodziny Zamoyskich, znajduje się na zamojskiej starówce, tuż przy Katedrze i parku

10. Pałac Potockich we Lwowie – XIX-wieczny neorenesansowy pałac, obecnie rezydencja prezydenta Ukrainy we Lwowie.

Ruiny pałaców na Roztoczu

Niestety nie wszystkie pałace zachowały się w dobrym stanie, część z nich to obecnie już tylko ruiny. Warte uwagi są takie obiekty jak:

1. Zespół pałacowo-zamkowy Wożuczyńskich i Miera w Wożuczynie (gm. Rachanie) – po pałacu został tylko fragment baszty, lochy, budynek bramny oraz obeliski bramne.

2. Pałac Szeptyckich w Łaszczowie – ruiny pałacu znajdują się w centrum miejscowości. 

3. Dwór Lityńskich i Romerów w Wierzbicy (gm. Lubycza Królewska) – ciekawy obiekt do odnalezienia, tuż przy granicy polsko-ukraińskiej.

Zamki na Roztoczu

Na Roztoczu nie znajdziemy niestety zamków, ani nawet pozostałości po nich. Jeden z nielicznych śladów tego typu zabudowań znajdziemy na Grzędzie Sokalskiej w Rachaniach. Tuż obok klasycystycznego dworu stoi budynek, który wykorzystywany był jako spichlerz.

Spichlerz w Rachaniach