Brzmi prosto – okrągły, drożdżowy placek pod cebulkową pierzynką. Choć cebularze można obecnie kupić w piekarniach w różnych częściach Polski, to jednak na lubelszczyźnie smakuje i wygląda on tak, jak powinien.
Smaczny, prosty i pożywny – tymi trzema cechami możemy określić ten regionalny przysmak.
Receptura tradycyjnego lubelskiego wypieku sięga XIX wieku, kiedy zapach wypalanych placków unosił się w żydowskich piekarniach Starego Miasta w Lublinie. Z cebularzem wiąże się także legenda, według której były one wypiekane w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą przez oblubienicę.. Kazimierza Wielkiego! Wzmianki o cebularzu są także zawarte w tzw. pierwszej polskiej książce kucharskiej z 1682 roku, której autorem był kucharz rodziny Lubomirskich.
W 2007 roku cebularz został wpisany na listę produktów tradycyjnych, a od 2014 roku jest chroniony prawem UE, jako produkt regionalny. A jeśli chcesz zrobić swojego cebularza pod fachowym okiem – zapraszamy do Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie.
PRZEPIS NA CEBULARZE
Składniki na 12 sztuk:
- 500 g mąki pszennej
- 250 ml mleka
- 1 duże jajko
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka cukru
- 60 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 30 g drożdży świeżych lub 15 g drożdży suchych
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody do posmarowania
Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Wyrośnięte ciasto jeszcze raz chwilę wyrobić, podzielić na 12 równych części (około 70 g każda) i uformować z ciasta kulki. Następnie wałkiem rozwałkować na płaskie placuszki o średnicy około 10 – 12 cm. Bułeczki układać na 2 blaszkach wyłożonych wcześniej papierem do pieczenia. Na środek wyłożyć nadzienie cebulowo – makowe. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na 45 – 60 minut do ponownego wyrośnięcia (lub dłużej – powinny podwoić objętość).
Przed samym pieczeniem brzegi posmarować dodatkowym jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką wody.
Piec w temperaturze 180ºC przez 20 – 25 minut. Wyjąć i wystudzić na kratce.
Nadzienie cebulowo – makowe:
- 2 wielkie cebule, pokrojone w grubą kostkę (razem ponad 500 g)
- 3 łyżki maku
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżeczka soli
Nadzienie najlepiej przygotować dzień wcześniej.
Pokrojoną w grubą kostkę cebulę wrzucić na wrzątek i pogotować przez 1 – 2 minuty, odcedzić. Jeszcze gorącą wymieszać z makiem, olejem, solą. Wystudzić, umieścić w słoiczku i schować do lodówki na całą noc.
źródło: mojewypieki.com