Konik polski to niewątpliwie jedna z wizytówek Roztocza, jednak niestety niekoniecznie tak łatwo go spotkać. Ale mamy dla Was dobrą wiadomość! Istnieje miejsce, gdzie szanse na obserwację tych niezwykłych koni są wyjątkowo wysokie. Zapraszamy na wycieczkę do urokliwej osady, położonej w samym sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie przyroda i historia splatają się w harmonijną całość.

Florianka

Florianka to osada będąca częścią wsi Górecko Stare położona jest na terenie województwa lubelskiego, w powiecie biłgorajskim, w gminie Józefów. Znajduje się w obrębie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Ciekawostka: Nazwa osady została nadana na cześć legendarnego przodka rodu Zamoyskich, Floriana Szarego. Według przekazów, to właśnie tam został on raniony przez niedźwiedzia, a jego siostra Janka miała opatrywać go pod rozłożystym dębem, znanym również jako Florian. 

Początki Florianki sięgają 1830 roku, kiedy to powstała osada, a dziewięć lat później założono folwark. W okresie powstań listopadowego i styczniowego działały tu oddziały powstańcze. W 1897 roku założono szkółkę drzew leśnych i owocowych, a do dziś można tu znaleźć unikatowe gatunki drzew. W osadzie zachowały się także XIX-wieczne budynki, m.in. drewniana gajówka z 1830 roku, murowany dom ogrodnika oraz zabudowania gospodarcze.

Obecnie Florianka jest siedzibą Izby Leśnej Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz miejscem hodowli koników polskich.

Łąki we Floriance

Przez Floriankę przebiegają trzy szlaki turystyczne:

  • zielony – imienia Aleksandry Wachniewskiej,
  • żółty – przeznaczony dla rowerzystów.

Początek szlaku

Do Florianki możemy dostać się na dwa sposoby – pieszo lub rowerem (nie ma możliwości dojazdu autem). My tym razem mimo, że wybraliśmy żółty szlak rowerowy, to zdecydowaliśmy się na około 3 km spacer.

Jako punkt startowy ustaliliśmy parking w Górecku Starym który jest zarazem Miejscem Obsługi Rowerzystów w ramach szlaku Green Velo, gdzie możemy wygodnie zostawić auto, jest on jednak stosunkowo mały co warto mieć na uwadze szczególnie w weekendy w szczycie sezonu turystycznego.

Początek szlaku w Górecku Starym

Szlaki turystyczne prowadzące do Florianki

Szlak prowadzi szeroką, szutrową drogą leśną oferującą ciszę i piękne widoki na las. Trasę bez problemu możemy pokonać z wózkiem dziecięcym. Przypominamy jednak, że przebiega ona przez Roztoczański Park Narodowy, obwiązuje więc zakaz wprowadzania psów.

To właśnie na tym odcinku (Górecko – Florianka) na jednym z rozstajów drogi pilnuje św. Krzysztof w formie ikony autorstwa Siergieja Radkiewicza, znanego ukraińskiego ikonografa, powstała w ramach Landart Festiwal.

Ikona św. Krzysztofa

Zagroda Konika polskiego we Floriance

Po około 20-30 minutach relaksującego spaceru, malowniczą trasą Roztoczańskiego Parku Narodowego, docieramy do miejsca, które zapiera dech w piersiach. Rozległe pastwiska, skąpane w ciepłych promieniach słońca, stają się domem dla koników polskich. W tle rozpościera się panorama roztoczańskich lasów, ukazując ich naturalne piękno. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i fotografii, poszukujących autentycznych doświadczeń w sercu Roztocza.

Koniki polskie, potomkowie tarpana, pojawiły się w Roztoczańskim Parku Narodowym w 1982 roku, dając początek hodowli zachowawczej, mającej na celu ochronę tej unikalnej rasy. Dorosłe osobniki osiągają około 140 cm wysokości, wyróżniają się charakterystyczną, beczkowatą sylwetką i myszatym umaszczeniem. Są to zwierzęta o łagodnym usposobieniu, stadne i ufne wobec ludzi, co sprawia, że obserwacja ich z bliska jest niezapomnianym przeżyciem.

Koniki roztoczańskie oprócz Florianki możemy spotkać m.in. w Zwierzyńcu na terenie stawów Echo, w Kosobudach czy też w Gorajcu na Roztoczu Wschodnim.

Atrakcje we Floriance – co jeszcze warto zobaczyć?

We Floriance warte odwiedzania są także:

  • Spichlerz – Punkt Informacji Turystycznej RPN we Floriance,
  • Izba leśna,
  • Ścieżka dendrologiczna,
  • Ścieżka krajobrazowa,
  • Hodowla owiec prowadzona Ośrodku Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.

Na miejscu są także wiaty do odpoczynku czy pikniku, toalety, w sezonie działa również kawiarnia.

Podsumowanie – dlaczego warto odwiedzić Floriankę?

Florianka, ukryta w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego, to nie tylko malownicza osada z bogatą historią, ale przede wszystkim miejsce, gdzie można doświadczyć bliskiego spotkania z konikami polskimi. Ta unikalna rasa, będąca symbolem regionu, znalazła tu swój dom, a spacer po okolicznych pastwiskach to niezapomniana lekcja przyrody i historii. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pieszą wędrówkę, czy rowerową przejażdżkę, Florianka oferuje spokój, piękne widoki i możliwość obcowania z dziką przyrodą. To idealne miejsce dla każdego, kto pragnie uciec od zgiełku miasta i zanurzyć się w naturalnym pięknie Roztocza.