1. Roztocze, to najbardziej nasłonecznione miejsce w Polsce.

Za takie przyjmuje się Zwierzyniec – stolicę tego regionu. Najwięcej słońca jest w sierpniu, a – według wyliczeń –  słonecznych dni jest tutaj 100 w ciągu roku.

2. Roztocze jest nazywane polską Toskanią. 

Właśnie ze względu na nasłonecznienie, które sprzyja uprawie winorośli. Winnice zakładano tu już w średniowieczu, a obecnie powstaje coraz więcej winnic połączonych z agroturystyką. Dla smakoszy tego trunku utworzono Roztoczański Szlak Winnic. Roztocze kojarzy się z Toskanią także ze względu na krajobraz – roztaczające się wokół pasiaste pola uprawne, wzgórza i pagórki.

3. Roztoczańskie powietrze zawiera porównywalną ilość jodu, jak na polskim wybrzeżu.

Jeśli masz zatem ochotę pooddychać świeżym powietrzem, a nie chcesz spędzać urlopu na zatłoczonej plaży – zapraszamy do nas.

4. W Zwierzyńcu, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, w warunkach naturalnych żyją Koniki Polskie – potomkowie tarpanów.

Pojawiły się tu w 1982r. i można je dojrzeć z daleka lub, przy odrobinie szczęścia, poobserwować z bliska w ich naturalnym środowisku. Ideą tego miejsca jest jak najmniejsza ingerencja człowieka w życie tych zwierząt. 

5. Zamość, który jednoznacznie kojarzy się turystom z Roztoczem… geograficznie do niego nie należy!

Jednak naszym zdaniem trudno wyobrazić sobie weekend na Roztoczu bez wstąpienia na kawę do jednej z kawiarenek mieszczących się na pięknym, renesansowym zamojskim rynku. Serdecznie polecamy wycieczkę także w tamte strony.

6. Nazwa tej krainy nie pochodzi od nazwy popularnej i wszechobecnej bakterii.

Termin ten ma swoje źródło w słowie “roztocz”, które oznacza rozlewisko – Roztocze podzielone jest przez dorzecza rzek takich jak Dniestr, Wieprz, Bug i San. Niektórzy upatrują nazwę w słowie “roztaczać” w odniesieniu do pięknych krajobrazów.

7. Roztocze to nie tylko Polska – jego kraina ciągnie się aż po Lwów.

Większa część Roztocza Wschodniego znajduje się na Ukrainie i uważa się je za najbardziej tajemnicze, dzikie i nieodkryte. Znajduje się tam jeden z największych poligonów wojskowych w Europie.

8. Przez Roztocze przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Obejmuje on 5 województw i pięć Parków Narodowych. Przez Roztoczański Park Narodowy przebiegają 32 trasy, podczas których można odwiedzić 192 miejsca! Pasjonatów rowerowych wycieczek odsyłamy na stronę Green Velo w celu wyboru odpowiedniej trasy. 

Więcej o szlakach rowerowych na Roztoczu przeczytasz klikając tutaj.

9. Na Roztoczu urodzili się m. in.: Sylwester Chęciński (reżyser m.in. “Samych Swoich”, “Wielkiego Szu”), Dorota Gardias (dziennikarka i prezenterka), Joanna Pacuła (aktorka), Ewa Pacuła (modelka i prezenterka), Marcin Janos Krawczyk (aktor), Mirosław Kosz (jazzman).